DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

H O L A N D S K É     M I N I K O Z I Č K Y

...a "kozopes" VIKTORKA

   

Viktorka *13.3.2017 (matka Emma - v našem chovu)
Jak se z kozičky Viktorky stal KOZOPES.
Po narození byla Viktorka slaboučká a jen bezvládně ležela. Zatímco její dva bráškové již na vratkých nožkách zkoušeli první krůčky a hledali u maminky mlíčko, malá kozička téměř nejevila známky života. Nezabralo ani vstříknutí mleziva injekční stříkačkou do tlamičky, nechtěla vůbec pít. Tak zůstala zabalená v dece a byla jsem již smířená s jejím odchodem. Zcela náhodou jsem asi až po dvou hodinách zaslechla zpod deky slabé "zakníkutí". Jako poslední šanci a s minimálním očekáváním zázraku byla tedy přemístěna do obýváku a uložena k topení. Její stav se ale nelepšil. Už zoufalý pokus o záchranu, kdy již bylo vše jen buď-anebo jsem jí vyzkoušela dát do tlamičky nově zakoupený roztok pro slabá jehňata a kůzlata, obsahující startovací dávku minerálů, vitamínů a dalších biogenních látek na vitalitu, růst a imunitu.
NEUVĚŘITELNÉ, ale zabralo to téměř okamžitě!
Po pár minutách se začala kozička hýbat a snažila se zvedat hlavičku. Poté se sice s neúspěchem, ale urputnou snahou snažila postavit. Po cca 30 minutách se jí to začalo konečně dařit. Nožky ale měla hodně slaboučké, takže jsem ji podpírala, aby neupadla a učila ji chodit. Do rána dostávala i časté přísuny mléka do tlamičky, aby nabrala sílu. 
Druhý den, když bylo zlepšení již dostatečné, měla se vrátit zase k matce. Ta ji ale po odloučení hned po porodu nepřijala, neměla možnost navázat s ní citové pouto. 
Tak milá Viktorka zůstala místo v kozlíně, kde by bez ochrany matky nepřežila, v obýváku a společnost jí dělala fenka Peggy. Od ní také Viktorka odkoukala všechny psí zlozvyky a  již třetí noc svého života se mi vsoukala pod peřinu v posteli a ani opakované pokusy vrátit ji do jejího pelíšku byly marné. Takže jsem nakonec ustoupila, abychom se obě vyspaly. Jméno Viktorie (victoria) dostala až asi čtyři dny po narození, když již bylo jasné, že si své vítězství vybojovala. 
No a dnes ....je z ní pes:-) Bydlí stále v domě, spí na mé pohovce, vyžaduje na noc přikrytí peřinou a s ostatními kozami nekamarádí.